The publication was posted on the website of the Ukrainian legal publication “Yuridichna-Gazeta”
The text of publication is available in Ukrainian only.
Обираючи місце для коми у цьому реченні, необхідно брати до уваги не стільки теоретичні моделі вільної торгівлі або протекціонізму, скільки керуватися прагматичними міркуваннями з урахуванням того, що роблять наші торговельні партнери по всьому світу. Наша економіка на сьогоднішній день є достатньо відкритою і вразливою, щоб не враховувати торговельну поведінку навколо себе і не вибудовувати свою торговельну політику адекватно ситуації. Після початку фінансово-економічної кризи, подобається це комусь чи ні, всі країни світу почали активно застосовувати торгово-обмежувальні заходи у вигляді антидемпінгових, компенсаційних та захисних заходів. Так, серед 59 видів інструментів торговельної політики, що впливають на міжнародну торгівлю і відслідковуються групою The Global Trade Alert (GTA), на другому місці за частотою використання після імпортних тарифів знаходяться торговельно-обмежувальні заходи, які використовувалися 1566 разів. На частку зазначених заходів припадає 16% від усіх торговельних інструментів, що застосовувалися за період з початку кризи.
Що роблять найпотужніші економіки
Найостанніший приклад протекціоністської поведінки, що без перебільшення може призвести до світової торговельної війни, – застосування Сполученими Штатами Америки, починаючи з 23.03.2018 р., додаткових імпортних мит на металеву та алюмінієву продукцію у розмірі 25% та 10% відповідно походженням зі всіх країн світу, крім Мексики та Канади, та тимчасово – до 01.05.2018 р. – крім Австралії, Аргентини, Бразилії, Європейського Союзу та Південної Кореї. Це має всі шанси викликати хвилю торговельних обмежень у відповідь з боку багатьох країн, а не лише Євро союзу. Навіть ті з них, що не планували застосування таких заходів, будуть вимушені до них вдаватися в умовах загрози нанесення шкоди своїм галузям. ЄС вже відреагував відповідним чином – спочатку опублікував перелік американських товарів, до яких може бути застосовано заходи у відповідь, а незабаром – 26.03.2018 р. – вже офіційно оголосив про початок захисного розслідування проти металевої продукції походженням зі всіх країн світу. До переліку продукції, що підпала під розслідування, входять 26 позицій, включаючи гаряче і холодно катаний прокат, нержавіючі метали, арматуру, кутики, труби та іншу металопродукцію.
Крім цього, ЄС також завершує реформу свого антидемпінгового законодавства, яке повинно вступити в силу з травня поточного року. Ключовим змістом реформи є розширення можливостей Єврокомісії більш оперативно і ефективно для європейської промисловості (у т.ч. для малих і середніх підприємств) застосовувати торгово-обмежувальні заходи щодо імпорту зі всіх країн світу, а не тільки з Китаю, проти якого застосовується левова частка торгово-обмежувальних заходів ЄК. Такі зміни дадуть компаніям-ініціаторам і Єврокомісії істотно більше можливостей і підстав для застосування захисних заходів. На додаток до звіту по Китаю, який вже опублікований і є підставою для вжиття захисних заходів, готується аналогічний звіт по Російській Федерації, що також стане приводом для захисту європейського ринку.
Що робимо ми
Очевидно, що Україна повинна якомога швидше модернізувати власне відповідне законодавство та забезпечити себе сучасним інструментарієм, який дозволить ефективно захистити свій внутрішній ринок від недобросовісного імпорту, але робити це обґрунтовано, з урахуванням інтересів як виробників, так і споживачів імпортованої продукції, а також національних інтересів.
Виходячи із зазначеного, на думку автора, у назві статті необхідно ставити кому після слова «захищати» та додати запитання: «Як захищати внутрішній ринок?». На це вкрай актуальне питання відповідають три дуже своєчасних законопроекти, розроблені Міністерством економічного розвитку і торгівлі України (МЕРТ) спільно з експертами проекту USAID з торговельної політики України (якщо ці законопроекти будуть не менш своєчасно прийняті Верховною Радою), зареєстровані та оприлюднені 07.03.2018 р. на сайті ВРУ за №8102 «Про захисні заходи», №8103 «Про захист від субсидованого імпорту» та №8104 «Про захист від демпінгового імпорту». Крім цього, у пакеті з зазначеними законопроектами проектом закону №8105 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у сфері торговельного захисту» вносяться зміни і до Господарського кодексу України та Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», а також проекту закону №8106 «Про внесення змін до Митного кодексу України щодо торговельного захисту».
Вищезазначені загальносвітові тенденції добре розуміють в МЕРТ, тому у пояснювальних записках до трьох ключових законопроектів зазначено, що вони розроблені з урахуванням викликів сьогодення, оскільки політика «відкритості» України у торговельній сфері має як переваги від вільної торгівлі та відкритого ринку, так і свої недоліки. Зокрема, в умовах зниження Україною торговельних бар’єрів зростаючий імпорт може завдавати шкоди галузям вітчизняної промисловості. У цьому контексті торгово-обмежувальні розслідування є одним із кількох інструментів, до якого можуть звернутися вітчизняні товаровиробники для захисту від недобросовісного імпорту.
Що передбачає реформа системи торговельного захисту
Зміни та нові положення законопроектів можна умовно розділити на інституціональні, процесуальні та матеріально-правові. Розглянемо основні нововведення і яке практичне значення вони матимуть.
Інституціональні зміни та вдосконалення:
Цілком можливо, що однією з причин намірів ввести заборону на імпорт в Україну мінеральних добрив походженням з РФ, про які заявили 14.03.2018 р. в Кабінеті Міністрів України, є саме обхід антидемпінгових заходів, які було застосовано проти цієї продукції у попередні роки. За словами представників галузі, що неодноразово лунали протягом останніх років, російські постачальники часто успішно ухилялися від сплати антидемпінгових мит.
Для цілей проведення такого виду розслідування практикою обходу заходів вважаються:
незначна модифікація товару, внаслідок якої він підпадає під код товарної номенклатури зовнішньоекономічної діяльності або опис товару, до якого не застосовуються обмежувальні заходи за умови, що така модифікація не змінює істотних характеристик цього товару;
відправлення через треті країни товару, щодо якого застосовуються обмежувальні заходи;
певні види складальних операцій в Україні або інших країнах;
реорганізація експортерами або виробниками їх звичайної структури і каналів збуту в країні, щодо якої застосовуються антидемпінгові заходи, з метою експортувати свій товар до України через експортерів або виробників, для яких встановлена нижча індивідуальна ставка антидемпінгового мита.
Цей перелік не є вичерпним і можуть розглядатися інші практики та процеси щодо обходу заходів.
Інші зміни з точки зору процесуальних вимог стосуються:
Матеріально-правові зміни та вдосконалення:
Що робити вже сьогодні
Варто зазначити прогресивність запропонованих законопроектів та їх потенціал до підвищення можливостей захисту внутрішнього ринку від недобросовісного імпорту. Залишається сподіватися, що народні депутати розуміють необхідність якомога швидшого схвалення і введення в дію зазначених законопроектів.
У свою чергу представникам національного бізнесу слід вже сьогодні детальніше ознайомитися з переліченими у цій статті нововведеннями, які однозначно розширюють можливості захисту його інтересів на внутрішньому ринку з урахуванням ситуації у своїх галузях, та готувати свої власні захисні ініціативи.
Link to the resource where the publication is located