Increasing of drivers’ responsibility for drunk driving

30.11.2018

Author of the publication – Stanyslav Borys, associate at INTEGRITES White-Collar Crime practice.

The publication was posted on the website of business portal Mind.

The publication is available in Ukrainian language.

Верховна Рада 22 листопада затвердила зміни до Кримінального кодексу. Вони стосуються як основ кримінального законодавства, так і окремо взятих кримінальних правопорушень, кваліфікацію яких змінено: відтепер вони поділяються на кримінальні проступки і злочини. При цьому кримінальним проступком є передбачене Кримінальним кодексом діяння (дія чи бездіяльність), за вчинення якого основним покаранням тепер є штраф у розмірі не більше 3000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або інше покарання, не пов’язане з позбавленням волі. У свою чергу злочини поділяються на нетяжкі, тяжкі та особливо тяжкі. Однією з категорій, що потрапила під посилення відповідальності, є водії, які наважилися керувати авто у нетверезому стані.

Що ж змінилось у ККУ і кого стосуються зазначені нововведення, спеціально для Mind пояснює юрист INTEGRITES Станіслав Борис.

Які зміни у відповідальності водіїв? Чималу увагу громадськості привернула поява кримінальної відповідальності за керування транспортним засобом у стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння. Таке правопорушення відтепер є кримінальним проступком.

Законодавець у новоствореній статті Кримінального кодексу України 286-1 визначив, що керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп’яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, або відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку медичного огляду з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції,  караються штрафом від 1000 до 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керувати транспортними засобами на термін до трьох років.

Таке ж покарання передбачено у разі вживання водієм транспортного засобу після ДТП за його участю алкоголю, наркотиків, а також лікарських препаратів, виготовлених на їх основі (крім тих, що входять до офіційно затвердженого складу аптечки або призначені медичним працівником), або після того, як транспортний засіб був зупинений на вимогу поліцейського, до проведення уповноваженою особою медичного огляду з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, чи до прийняття рішення про звільнення від проведення такого медичного огляду.

У ч. 2 цієї норми визначається відповідальність за ті самі дії, вчинені повторно: вони каратимуться штрафом у розмірі до 3000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на термін від двох до трьох років.

Таким чином штраф, на противагу статті 130 КУпАП, яка існувала раніше і передбачала штрафні санкції у розмірі 10 000 грн, складатиме від 17 000 до 34 000 грн.

Як розслідуватимуться подібні епізоди? Досудове розслідування кримінальних проступків, у тому числі й за керування транспортним засобом у стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння, буде здійснюватися у новій для правників формі – дізнання.

Воно проводитиметься за загальними правилами процесуального кодексу, але із низкою особливостей. Наприклад, у межах досудового розслідування кримінальних проступків тепер не допускається застосування запобіжних заходів у вигляді домашнього арешту, застави або тримання під вартою. Також заборонено проведення негласних слідчих (розшукових) дій.

Строк проведення досудового розслідування також значно менший, аніж правопорушень, віднесених до категорії злочинів. Воно має бути закінчене не пізніше ніж зі спливом одного місяця після повідомлення особі про підозру, тоді як злочинів (нетяжкі, тяжкі та особливо тяжкі) – два місяці з дня повідомлення про підозру. Продовження цих строків відбуватиметься в загальному порядку. Так, керування в нетверезому стані тепер є кримінальним правопорушенням, а саме проступком, і для нього після повідомлення про підозру строк розслідування не повинен перевищувати одного місяця, або має бути продовжений відповідно до Кримінального процесуального кодексу.

А що ж із захистом? Цікавим аспектом є те, що особа, яка притягуватиметься до кримінальної відповідальності за вчинення кримінального проступку, у відповідності із ЗУ «Про безоплатну правову допомогу» матиме змогу залучити професійного адвоката за призначенням, тобто за державний кошт. Таким чином забезпечуватиметься право на захист.

Позитивною стороною нововведень є відкриття всіх можливостей процесуального законодавства: виклик та допит свідків, проведення необхідних експертиз, оскарження дій та бездіяльності осіб, що проводять досудове розслідування.

Чи дійсно це – реформа? Криміналізація такого правопорушення, як керування транспортним засобом у стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння, є очікуваним кроком законодавця, направленим на дисциплінування учасників дорожнього руху.

Прийняттям змін до законодавства разом із посиленням відповідальності за керування транспортним засобом у стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння надано і повноцінний механізм захисту, що безумовно забезпечить змагальність сторін та свободу в поданні доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

 

 

Link to the resource where the publication is located

https://mind.ua/openmind/20191...