Oleksiy Feliv’s speech highlights while moderating the panel “Energy efficiency as a key factor for sustainable development“

06.07.2018

The publication was posted on the website of business portal Mind.

The text of publication is available in Ukrainian and Russian only.

23 травня Mind спільно з агенцією Creative Kitchen провели бізнес-форум SUSTAINABLE BUSINESS 2018. Він став комунікаційною платформою, що об’єднала найпрогресивніших представників бізнесу для розробки ефективних рішень щодо реалізації цілей сталого розвитку.

Локацією для проведення заходу було обрано концептуальний шоу-рум AMG Performance Center – один із трьох найбільших у Європі. За підсумками Automotive Innovations Awards 2017, компанія Mercedes-Benz визнана лідером як виробник найбільш інноваційних та безпечних авто.

Sustainable – це не лише вторинна переробка або зелена енергетика. Принципи Sustainable набагато глибше стосуються бізнесу, соціуму та культури.

Саме тому Mind намагатиметься виконати освітню та пояснювальну функцію у популяризації ідей сталого розвитку – щоб кожен з українських підприємців знайшов для себе ідеї, які можна впроваджувати вже завтра. Сталий бізнес – це просто хороший бізнес.

На форумі, зокрема, йшлося про те, як створити успішну компанію, і яких принципів та правил вона має дотримуватись. Одна із панелей мала назву «Енергоефективність як ключовий фактор сталого розвитку». Спікери говорили про розвиток енергоефективності, про сонячну енергетику в Україні та переваги компаній, які її використовують. Також з’ясовували, що приваблює потенційних інвесторів, чому роль держави у розвитку енергоефективності мінімальна, та про кредитування.

Олексій Фелів, керуючий партнер INTEGRITES

Відповідно до даних Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, у 2017 році споживання електроенергії збільшилось на 0,3%. Найбільше електроенергії в Україні у 2016 та 2017 роках споживали населення та промисловість.

Про сучасні тенденції в Україні. У розвитку енергоефективності активну участь бере Європейський союз із різними програмами. Багато зроблено і на законодавчому рівні. Підвищення енергетичної ефективності та забезпечення енергозбереження є одним із основних напрямів державної політики в нацбезпеці у частині забезпечення енергетичної безпеки країни, також мова про стимулювання розвитку галузі всередині держави.

В енергетиці відбувається те саме, що відбулося з газом. З монопольного ринку переходимо до немонопольного. Ще у 2014 році був прийнятий закон про енергосервісні компанії, які мають колосальний потенціал в Україні, але закон так і не запрацював. Немає масових договорів з енергосервісними компаніями. Навіть в Києві, який має таку компанію. В Барселоні така компанія забрала все освітлення міста, встановила енергозберігаючі лампи та зекономила 30% енергії міста.

У частині переходу до альтернативної енергетики з 2009 до 2013 року цей ринок був локалізований. У 2014 році, після Революції гідності та початку війни, більшість іноземних гравців йдуть з ринку. У 2016–2017 роках ринок відновлюється. На сьогодні в Україні – бум розвитку енергоефективних проектів, завдяки тому, що тарифи зменшились у багатьох державах, а в Україні – залишились досить високими, через довіру інвесторів до держави.

Нова концепція впровадження конкурентних механізмів ціноутворення на електроенергію з відновлюваних джерел енергії, серед іншого, передбачає:

  • Щорічні загальноукраїнські та спеціальні квоти; передбачені квоти для окремих ВДЕ в межах загальних.
  • Дійсні «зелені» тарифи в якості максимальної ціни торгів на аукціоні.
  • Обов’язковість аукціонів для СЕС з потужністю від 10 МВт, і для ВЕС потужністю 20 МВт.
  • Право на діючу державну підтримку для інвесторів, що підписали pre-PPA до 1 липня 2019 року при побудові електростанції протягом дії pre-PPA (три роки).
  • Зниження «зеленого» тарифу на сонячну енергію на 30%, а на вітер, як передбачено діючим законодавством, – на 10%, починаючи з 1 січня 2020 року.
  • Тариф, а пізніше – контракт на різницю (Contract for difference) між тарифом і ціною на ринку як форма підтримки.
  • Спрощена процедура для малих установок до 500 кВт.
  • Збільшення надбавки за обладнання українського виробництва до 15% при >50% після введення в експлуатацію.

За даними статистичної служби Європейського союзу, Україна потенційно може виробляти не менше 74% енергії у країні, використовуючи альтернативні джерела. Найперспективнішими з джерел є вітрова енергія, виробництво якої є найбільш ефективним у південному та південно-західному регіонах, де швидкість вітру на висоті 80 м перевищує 7,5 м на секунду.

Link to the resource where the publication is located

https://mind.ua/publications/2...