The publication was posted on the website of the Український Юрист.
The text of publication is available in Ukrainian only.
Суттєве переформатування юридичного ринку в Україні розпочалось ще наприкінці 2017 року. Відтоді не минає й тижня без новин щодо кадрових пертурбацій у юридичному бізнесі. І якщо у післяреволюційний період спостерігалась тенденція до переходу юристів на державну службу, то тепер правники «повертаються додому».
Більше того, юрбіз поповнюється вихідцями із судової системи. Але ця тенденція видається доволі справедливою з огляду на те, скільки адвокатів зовсім недавно перейшли на роботу до судової системи, аби спробувати себе в новому амплуа — відправлення правосуддя.
Третій тренд — зміна прописки цілою командою. Зрештою, саме з цього розпочалося торік переформатування юридичного ринку, яке цілком тягне на статус «Велике», адже рік (2018-й) тільки підходить до свого екватора, а новини про переходи юристів не припиняються.
Командний рух
Йдеться, звісно ж, про злиття юридичної компанії «Алєксєєв, Боярчуков та Партнери» і юридичної компанії Trusted Advisors. Об’єднана команда взяла ім’я першої. Немаловажним чинником згуртування двох сильних судових команд на українському юридичному ринку став перехід керівника Trusted Advisors Івана Міщенка на роботу до Верховного Суду.
Трохи раніше (у жовтні 2017-го) відбувся інший ребрендинг, пов’язаний з призначенням керівника юридичної компанії суддею Верховного Суду. Відбулося повне переформатування харківської юридичної фірми «Кібенко, Оніка та Партнери». Засновники та іменні партнери — Олена Кібенко (стала суддею ВС) та Ярослава Оніка — припинили юридичну практику і вийшли зі складу компанії, у зв’язку з чим її було перейменовано на ЮФ «КОПАРТНЕРС». Новими партнерами фірми стали Максим Гура, Олександр Радутний та Марія Ролік.
Інша гучна трансформація на зламі 2017—2018 років пов’язана із Spenser & Kauffmann. Але якщо у попередньому випадку йшлося про злиття, то тут про розділення. Дев’ять із одинадцяти лідерів Spenser & Kauffmann продовжили свою роботу в новому році під новим брендом ADER HABER.
Наприкінці березня 2018-го стало відомо, що команда Наталії Ульянової залишає ICF Legal Service. Мова йде про неї, керівників департаментів та ключових працівників. «Настав час визнати, що напрацьована нами експертиза вийшла за межі компанії», — так прокоментувала свій вихід пані Ульянова. Невдовзі з’ясувалося, що команда приєдналася до Deloitte в Україні. Задля цих цілей було створено нову практику «Комплексна трансформація бізнесу», яка складається із 17 експертів. У Deloitte зазначили, що це унікальна подія на ринку консалтингових послуг за останні десять років. «Змінюватися швидше за ринок, — так визначила єдиний рецепт успіху пані Ульянова, пояснюючи перехід на нове місце роботи. — Комплексна трансформація — необхідний етап у становленні прогресивної та прибуткової української компанії, яка прагне бути успішною у довгостроковій перспективі».
Суддівські міграції
На початку 2018-го новостворений ADER HABER посилив експертний склад вихідцями із суддівського корпусу. Новим радником компанії став Олександр Удовиченко. З 2004 року до 2018-го він був суддею Вищого господарського суду України, до того працював у Харківському апеляційному господарському суді та Господарському суді Харківської області. В ADER HABER він розвиває напрям банкрутства та фінансової реструктуризації.
Інша гучна «суддівська міграція» — перехід судді Харківського окружного адміністративного суду Людмили Волкової до київського офісу Kinstellar. Як керуючий юрист вона приєдналася до команди вирішення спорів. На цій посаді пані Волкова представляє інтереси клієнтів у судових спорах та арбітражах, а також консультуватиме з різних питань адміністративного права.
Окрім того, до київського офісу Kinstellar як радник та голова практики нерухомості приєднався Олег Матюша. До цього кроку пан Матюша супроводжував трансакції та проекти на ринку нерухомості України у складі міжнародної юридичної фірми DLA Piper.
До судової практики компанії Evris приєднався новий старший юрист — Ян Ахрамович, який раніше керував сімферопольським офісом ЮФ «Ілляшев та Партнери». Він очолював проекти щодо захисту українських власників від незаконної націоналізації майна. Новим радником податкової практики ЮФ Evris стала Олена Паламарьова, яка до того понад десять років очолювала департамент бухгалтерського обліку в провідній косметичній компанії.
А це вже інший «міграційний аспект», який став трендом: перехід внутрішніх юристів у юридичний бізнес.
Внутрішньо-зовнішній перехід
До команди міжнародної юридичної компанії Integrites приєдналася керівник юридичного відділу COFCO INTL., Україна та СНД Вікторія Мельниченко. Вона має 16-річний досвід роботи інхаус-керівником юридичних департаментів у таких великих міжнародних компаніях FMCG і аграрної сфери, як Lactalis, BASF, AVON. В Integrites пані Мельниченко очолила практику Agro&Food, метою якої є комплексний юридичний супровід, побудова операційних процесів, а також структурування з метою залучення інвестицій у сфері сільського господарства і харчової промисловості.
Крім того, до Integrites приєднались Дмитро Марчуков та Сергій Уваров як партнер і радник, відповідальні за практику вирішення транскордонних спорів. Раніше вони були частиною команди вирішення спорів, яку очолював Дмитро Марчуков в іншій українській юридичній фірмі — AVELLUM. Крім того, Integrites посилила практику міжнародної торгівлі вихідцем із державного сектора. Так, як радник до команди приєднався Сергій Лахно, який до того працював в Антимонопольному комітеті України.
Але повернімось до нашого тренду. Інший гучний перехід відбувся в Arzinger. До команди практики інтелектуальної власності Arzinger приєднався юрист Микола Рехлицький. Як інхаус-юрист він супроводжував маркетингову діяльність, діяльність у сферах інтелектуальної власності та захисту від недобросовісної конкуренції у Samsung Electronics Ukraine, бюро з питань інтелектуальної власності алкогольного холдингу Global Spirits.
Утім, в Arzinger без втрат не обійшлося. Юрист компанії Марина Ільчук перейшла на роботу до CMS Cameron Mckenna Nabarro Olswang як старший юрист, де займається роботою з вітчизняними та іноземними клієнтами, які працюють у сфері енергетики, нафти та газу щодо широкого спектра правових та регуляторних питань.
Кадрові перестановки
Чимало відбулося на юридичному ринку і традиційних змін — міграції в рамках компаній. І якби хтось видавав за це нагороди, у номінації «посилення року» перемогу здобула б, швидше за все, юридична фірма Asters.
З 24 січня 2018 року до команди фірми як партнер, керівник практики технологій, медіа та телекомунікацій приєднався Юрій Котляров. Раніше він був партнером аналогічної практики в адвокатському об’єднанні Juscutum. Практику ТМТ Asters посилила також радником Сергієм Цибою. Обидва свого часу працювали в найбільшому телекомунікаційному операторі України — «Укртелекомі». Пан Котляров дев’ять років був керівником юридичної служби «Укртелекому», пан Циба на керівних посадах там працював 12 років.
Як партнер до Asters приєднався Андрій Пожидаєв, який до того був директором департаменту реструктуризації заборгованості та стягнення «Ощадбанку». Натомість посаду директора департаменту «Ощадбанку» обійняв Арсен Мілютін, який до того був радником судової практики «ЄПАП Україна».
Радником компанії Asters також стала Діана Голанова — фахівець у сфері банківської права та фінансів з більш ніж 17-річним досвідом роботи. Раніше вона була директором юридичного департаменту «Піреус Банк МКБ». Також радником став Олег Лазовський, який раніше був начальником управління стягнення заборгованості «Ощадбанку».
З 29 січня як партнер практики приватних клієнтів до Asters приєднався Олександр Онуфрієнко, який має значний досвід роботи в юридичному консалтингу та інвестиційному бізнесі. Зокрема, він керував практикою приватних клієнтів у Lavrynovych & Partners Law Firm, протягом 20 років очолював юридичний департамент інвестиційно-банківської компанії «КІНТО». В Asters пан Онуфрієнко спеціалізуватиметься на наданні консультацій особам із накопиченим приватним капіталом, інвесторам, сімейним офісам та підприємцям щодо всіх аспектів управління приватним капіталом.
Натомість Lavrynovych & Partners Law Firm посилилась іншим відомим юристом — вихідцем з компанії Juscutum. Денис Овчаров був партнером практики безпеки бізнесу в Juscutum, а в квітні ц.р. став керівником практики захисту бізнесу в Lavrynovych & Partners Law Firm. Раніше такого напряму там не було. Пан Овчаров має 14-річний юридичний стаж та 8-річний досвід адвокатської практики.
Інше «кримінальне посилення» відбулось в юридичній компанії EQUITY. Так, до компанії приєдналися двоє відомих адвокатів — Ярослав Зейкан та Олександр Лисак — як партнери. Вони посилили практику кримінального права. Тепер партнерський склад EQUITY налічує вісім партнерів. Ярослав Зейкан — один із метрів сучасної юриспруденції з досвідом роботи на посаді судді та понад 40-річним досвідом адвокатської практики. Клієнтський портфель адвоката Олександра Лисака представлений відомими політичними та державними діячами і представниками бізнес-спільноти — Роман Насіров, Олександр Аваков, Олександр Єфремов, Геннадій Корбан та інші.
Результатом співпраці Axon Partners і адвоката Оксани Кобзар у рамках численних ICO та due diligence стало приєднання пані Кобзар до Axon. Її спеціалізація — податкове планування (цифрова економіка, представництво інтересів у податкових та митних справах, супроводження експортно-імпортних операцій тощо).
Свій ІТ-напрям посилила юридична фірма Aequo. До команди як керівник приєднався Микита Полатайко, який раніше координував ІТ-практику ЮФ Sayenko Kharenko. Пан Полатайко є провідним юристом ІТ-сфери в Україні, який надає консультації великим транснаціональним і новоствореним технологічним компаніям з широкого кола питань — від придбання місцевого IT-бізнесу і заснування офісів розробки в Україні до передачі авторських прав та ефективного структурування.
Натомість Sayenko Kharenko посилила практику банківського і фінансового права, ринків капіталу, до якої приєднався радник Ігор Лозенко. Раніше (з 2007-го по 2015 рік) він уже працював у Sayenko Kharenko. Останнє місце його роботи — AVELLUM.
Та це не єдине поповнення в Aequo. Зовсім недавно там повідомили про зміцнення практики вирішення спорів — до команди приєднались Олена Перцова, радник, а також юристи Сергій Олексін і Вадим Майструк. Раніше вони працювали в юридичній компанії Pavlenko Legal Group. Група юристів під керівництвом Олени Перцової спеціалізується на вирішенні корпоративних конфліктів і складних судових спорах, захисті бізнесу від рейдерських захоплень, банківських спорах, а також представництві інтересів бізнесу у спорах із органами державної влади.
І насамкінець залишимо зовсім свіжу кадрову міграцію, точніше — кадрове повернення. Сергій Шкляр, який три роки обіймав посаду заступника міністра юстиції України з питань виконавчої служби, повернувся «додому», на роботу в компанію Arzinger. Питаннями виконавчої служби в Мін’юсті тепер опікуватиметься Світлана Глущенко, яка є вихідцем з Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ (з 2016-го до 2017-го була директором департаменту забезпечення діяльності судової палати у цивільних справах ВССУ).
Ми спеціально не зосереджувались на «внутрішніх переміщеннях» юристів — у рамках однієї компанії, коли співробітники підвищувались до радників, а радники до партнерів. Зрештою, навряд чи ми охопили всі гучні «зовнішні переміщення», але це залишиться винятково на совісті автора.
Link to the resource where the publication is located