The map of connection to electrical grids for potential investors

09.08.2018

The publication was posted on the website of business portal Mind.

The text of publication is available in Ukrainian and Russian only.

Уже за рік в Україні почне повноцінно запроваджуватися вільний ринок електроенергії. Одним з базових положень цього ринку є забезпечення вільного доступу та вільного підключення до розподільних мережевих потужностей нових споживачів і виробників. Мова йде як про нових «зелених» виробників, так і виробників класичної генерації – вугільної, нафтогазової та ядерної.

За безпеку та баланс об’єднаної енергосистеми України, як і за розвиток «зеленої» генерації, відповідає НЕК «Укренерго». Це прописано в «Енергостратегії України до 2035 року». Проте, щоб фахово виконувати ці функції, «Укренерго» має володіти повною статистичною інформацією про потужності діючих електромереж та підстанцій у кожному регіоні, а також про кількість вільних потужностей електромереж та кількість вільних комірок для потенційного підключення на підстанціях. Адже ці потужності обмежені, і рано чи пізно стане зрозумілим, що всі потенційні енергоінвестори не зможуть підключитися до загальної енергомережі.

НЕК «Укренерго» намагається зробити інтерактивну карту наявного енергопотенціалу кожної з 25 областей України. Подібні карти є в усіх країнах Європи, навіть у Росії. А от в Україні її створення гальмується. З 25 областей України лише шість обленерго надали централізовані данні щодо загальної кількості потужностей та вільних комірок для підключення. Інші 19 областей вважають цю інформацію закритою і не бажають передавати її у відкритий доступ.

«Укренерго» змушена власними силами проводити аудит енергопотужностей та вираховувати місця і обсяги для вільного підключення потенційних інвесторів генерації. Принаймні, керівник компанії Всеволод Ковальчук обіцяв найближчим часом заповнити всю карту. В «Укренерго» є дані, але їх треба опрацювати.

Ідею, яку плекає «Укренерго» вже кілька років, ідеально втілила в життя компанія «ДТЕК Київські електромережі». Вони розробили «зразково-показову» карту енергопотужностей та можливостей з приєднання для всього Києва. Саме така карта і повинна була б бути щодо всієї України, з абсолютно зрозумілими технічними характеристики та вільними потужностями по кожному енергетичному вузлу.

Обленерго свідомо не відкривають данні щодо вільних потужностей для приєднання нових споживачів. Адже, багато років це було найкращою «годівницею» для керівництва обленерго та їх акціонерів, про що неодноразово писав Mind, та інші ЗМІ. Щоб приєднати до енергомережі новий дім, або промисловий цех чи підприємство, споживач повинен був занести хабар, бо в обленерго та управління районних енергомереж завжди казали: вільних потужностей немає, всі мережі перевантажені і треба будувати нові лінії. Хабарі складали від кількох тисяч доларів за невеличкий будинок до $150 тис за якійсь промисловий цех.

Це знають всі без винятку чиновники, правоохоронці та підприємці на місцях, а також прості люди, яким довелося стикнутися з представниками обленерго. Але подолати цю схему викачування грошей не вдалося до цього часу.

Чи збудували приватні власники обленерго бодай кілька нових мереж за ті 20 років, що володіють цими компаніями, – важко сказати. Подібні дані мали б знаходитися в НКРЕКП, адже щороку обленерго закладають в тарифи «інвестиційну» складову, під яку подають плани розбудови та модернізації мереж. Восени почнеться новий етап дискусії щодо введення RAB-тарифів для обленерго, і НКРЕКП повинна показати всі документи щодо «інвестиційної» роботи цих розподільчих енергокомпаній.

Було б правильно, аби НЕК «Укренерго» допрацювало свою карту, щоб всі могли побачити, які вільні потужності є по всіх областях. А не лише по шести.

Втім, Mind разом з Геннадієм Росепчієм, старшим юристом практити енергетики юрфірми Integrites вирішили у доступній формі викласти відповіді на деякі найактуальніші питання.

Що таке «трансформаторна підстанція», для чого вона використовується? Де вони розташовані, хто ними керує? Трансформаторна підстанція – це електрична підстанція, яка використовується для трансформування електричної енергії (в мережізмінного струму), підключення до мережі та для розподілу електроенергії. Трансформаторні підстанції можуть належати «Укренерго», обленерго та господарським та/або держаним/комунальним підприємствам (наприклад, на заводах).

Що таке «комірки»? Для чого вони потрібні потенційним інвесторам? Чи можна на трансформаторних підстанціях створити нові, додаткові комірки? Так звані комірки є складовими трансформаторних підстанцій і, фактично, є показником потужності підстанції та можливості підключення до неї нових користувачів. У випадку якщо «вільних» комірок немає, для підключення до мережі необхідно перебудовувати підстанцію (тобто збудувати нові комірки).

Розподіл мереж за потужністю: яку потужність мереж і для яких потреб можна використовувати? Які є промисловими? А які призначені для побутових користувачів? Умовно розподіл мереж за потужністю виглядає наступним чином:

  • для побутових користувачів – мережі потужністю до 35 кВт;
  • для промислових користувачів – мережі потужністю від 35 до 150 кВт;
  • для передачі електроенергії – мережі потужністю від 150 кВт.

На які показники  інтерактивної карти має звернути увагу потенційний споживач або інвестор нового джерела генерації?

Будь-який інвестор нового джерела генерації до прийняття рішення про реалізацію інвестиційного проекту повинен, серед іншого, з’ясувати місцезнаходження точок підключення та їхні технічні характеристики, оскільки витрати на підключення залежно від випадку (наприклад, якщо необхідно будувати/реконструювати підстанцію або прокладати лінії електропередачі на велику відстань) можуть відрізнятися в рази.

Тому на карті, у першу чергу, слід звернути увагу на місцезнаходження підстанцій та на наявність резерву потужності.

Які документи і куди має подати побутовий споживач, який хоче підключити свою оселю до електромережі?

Послуга з приєднання надається на підставі договору про приєднання, невід’ємним додатком до якого є технічні умови. Приєднання може бути «стандартним» (на відстань, що не перевищує 300 метрів по прямій лінії від місця забезпечення потужності до місця приєднання) та «нестандартним» (в інших випадках).

Для «стандартного» приєднання заявник повинен звернутися до місцевого Району електричних мереж (РЕМ) з заявою, до якої додати (слід зауважити, що окремі РЕМи можуть вимагати додаткові документи):

  • копію паспорта та ідентифікаційного коду;
  • ситуаційний план із зазначенням місця розташування електроустановки та викопіювання з топографо-геодезичного плану в масштабі 1:2000 із зазначенням місця розташування електроустановки, земельної ділянки або прогнозованої точки приєднання;
  • копію документа, який підтверджує право власності чи користування цим об’єктом або, за відсутності об’єкта, право власності чи користування земельною ділянкою;
  • копія належним чином оформленої довіреності чи іншого документа на право укладати договори особі, яка уповноважена підписувати договори (за потреби).
  • Заява приєднання, яке не є стандартним, надається до управління відповідного обленерго.

Підключення здійснюється протягом 5–10 днів.

Які документи і в які інстанції має подати потенційний інвестор, який хоче побудувати та підключити станцію генерації на вугіллі або на вуглеводнях (газ чи нафтопродукти)? Які документи і в які інстанції має подати потенційний інвестор «зеленої» генерації? Будівництво та підключення електростанції є складним та довгим процесом. У цілому, можливо виділити чотири основні етапи:

Оформлення прав на землю

  • інвестор повинен придбати земельну ділянку/укласти договір оренди ділянки, на якій буде побудовано електростанцію;
  • якщо земельна ділянка не сформована або якщо необхідно змінити цільове призначення, інвестор повинен розробити та затвердити проект землеустрою;
  • якщо на відповідній території не розроблено містобудівну документацію (детальний план території), інвестор повинен забезпечити розробку та погодження місцевими органами влади такої документації; серед іншого, містобудівна документація повинна пройти публічні слухання.

Будівництво електростанції

  • інвестор отримує у місцевих органів влади містобудівні умови та обмеження;
  • на підставі містобудівних умов проектна компанії розробляє проект будівництва;
  • проект будівництва проходить державну експертизу (за потреби);
  • інвестор отримує дозвіл на виконання будівельних робіт (або реєструє декларацію, залежно від випадку);
  • будівельна компанія будує електростанцію;
  • електростанція вводиться в експлуатацію;
  • інвестор реєструє право власності на електростанцію як на об’єкт нерухомого майна.

Підключення до мережі

  • на замовлення інвестора проектна організація розробляє ТЕО схеми підключення;
  • ТЕО схеми підключення погоджується з обленерго/”Укренерго»;
  • інвестор звертається до обленерго/”Укренерго» із заявою про підключення електростанції до мережі;
  • обленерго/”Укренерго» приймає заяву, визначає точку підключення, надає ТУ на підключення та сторони укладають договір на підключення;
  • проектна організація на замовлення інвестора розробляє проектну документацію; обленерго/”Укренерго» її затверджує;
  • обленерго/”Укренерго» будує, проводить тестування та вводить в експлуатацію відповідні лінійні об’єкти (трансформаторні підстанції, якщо потрібно);
  • сторони укладають угоди на диспетчерські послуги та на передачу електроенергії;
  • обленерго/”Укренерго» підключає електростанцію до мережі.

Отримання ліцензії на виробництво електроенергії та отримання «зеленого тарифу»

  • інвестор звертається до НКРЕКП з заявою про надання ліцензії на виробництво електричної енергії та, для електростанції з відновлювальних джерел, надання «зеленого тарифу»;
  • НКРЕКП видає ліцензію/«зелений тариф»;
  • інвестор звертається до так званої організації Оптового ринку електроенергії із заявою про надання членства в оптовому ринку електроенергії;
  • після отримання членства в оптовому ринку електроенергії інвестор звертається до ДП «Енергоринок» з проханням укласти угоди придбання електроенергії;
  • після погодження договору інвестор та ДП «Енергоринок» укладають договір придбання електроенергії;
  • інвестор може постачати електроенергію.

Link to the resource where the publication is located

https://mind.ua/publications/2...