Wind power: Norwegian NBT is going to invest in Ukrainian renewable energy sector

08.10.2018

The publication is available in Ukrainian.

Українські юристи реалізували першу в Україні угоду, що має назву «проектне фінансування». Юридична фірма INTEGRITES виступила українським юридичним радником норвезької компанії NBT AS, яка спеціалізується на будівництві та експлуатації вітроелектростанцій.

Згідно з проектом,  у Херсонській області буде побудовано великий вітропарк потужністю 250 МВт, що включатиме 64 вітротурбіни по 3,9 МВт кожна. Вітропарк зможе виробляти 900 000 кВ*год на рік, які забезпечуватимуть електроенергією до 250 000 людей. Будівництво розпочнеться за кілька тижнів і триватиме 1,5 року.

Вартість проекту складає 372 млн євро, які будуть повністю залучені від зарубіжних фінансових установ, отже – це прямі іноземні інвестиції. Від успішності цього першого досвіду безпосередньо залежатиме можливість здійснення фінансування й інших проектів за принципом «проектного фінансування» в майбутньому.

Як Україна відкривається для іноземних інвесторів? Першочергово ідея розбудови потужного вітропарку належала українському ТОВ «Сивашенергопром», яке було засновано трьома юридичними особами з українським корінням. Товариство вже мало в Херсонській області декілька невеличких старих вітряків загальною потужністю 3 МВт, і, поки вони працювали, власники ТОВ  оформили дозвільні документи на будівництво 64 нових турбін загальною потужністю 250 МВт. Площа проекту охоплює 1300 га землі у Чаплинському районі Херсонської області на березі озера Сиваш.

На жаль, після подій 2014 року багато кому з українських підприємців довелося переглянути власні плани. Та, разом із тим, український ринок альтернативної енергетики нарешті відкрився світу. Тож першим кроком проекту у квітні 2018 року стало придбання ТОВ «Сивашенергопром» норвезькою компанією NBT AS. Вартість угоди є комерційною таємницею.

«До 2014 року цей ринок був монополізований, іноземці не дуже сюди йшли. У 2014–2015 роках не йшли, бо відбувалися активні бойові дії. І лише зараз процес рушив. Це свідчить про те, що Україна стає інвестиційно привабливою, і це буде перша така велика приватна інвестиція в Україні», – розповідає Олексій Фелів, керуючий партнер INTEGRITES.

Чому під час підготовки міжнародних інвестпроектів потрібні юристи? У процесі підготовки угоди компанія INTEGRITES виступила юридичним радником NBT AS, а потім надала юридичну підтримку щодо будівництва вітроелектростанцій.

«При купівлі бізнесу, тим паче такого специфічного, завжди звертаються до юристів. Ми вивчили українську компанію, її історію, наявні дозвільні документи, чи все було отримано правильно. Тоді ми провели переговори з продавцями, уклали договір, придбали компанію, і тепер супроводжуємо безпосередньо будівництво», – пояснює юридичні нюанси Олексій Фелів.

Крім того, реалізація проекту будівництва вимагала комплексних юридичних консультацій з регуляторних питань у галузі енергетики, включаючи підтримку при отриманні постійної ліцензії на виробництво електроенергії, участь у переговорах з ДП «Енергоринок» щодо договору про постачання електроенергії та з НЕК «Укренерго» щодо договору про підключення до мережі.

Також команда була активно задіяна в роботі над фінансовою частиною проекту, включаючи участь у переговорах з провідними міжнародними фінансовими інститутами (зокрема, ЄБРР), комерційними кредиторами (включаючи JP Morgan, провідний американський інвестиційний банк) та інвестиційними партнерами, такими як Mainstream. Також INTEGRITES забезпечила консультації щодо регуляторних вимог Національного банку України.

Генпідрядником з будівництва та введення в експлуатацію було обрано китайську державну компанію PowerChina. Договір із нею, включаючи усі додатки, нараховує 1760 сторінок англійською мовою. Навряд чи нові власники впоралися б без юристів.

Постачальником вітрових турбін обрано німецьку компанію Nordex. Перші партії обладнання почнуть надходити в Україну вже на початку 2019 року. Це був другий крок проекту.

Соціальна програма та технологічна підтримка мереж на півдні України.Будівництво будь-якого підприємства у південних регіонах України – це внесок у соціальний розвиток території. Наприклад, спорудження вітропарку забезпечить роботою до 100 людей лише на місцевому рівні. А із введенням агрегатів в експлуатацію постійну роботу отримають 80 працівників.

Будівництво та введення в експлуатацію всіх складових нового вітропарку сприятиме розвитку місцевої інфраструктури: через необхідність транспортування важкого обладнання з порту до станції, місцеві під’їзні шляхи будуть модернізовані.

Окрім безпосередньо вітрових турбін, компанія NBT AS має побудувати нову підстанцію з високовольтними мережами на 330 кВ. Нова підстанція вітропарку буде «заведена» на вже існуючу підстанцію «Каховська», що сприятиме підвищенню безпеки та надійності роботи мереж у Херсонській області.

Справа в тому, що раніше електроенергія з Запорізької АЕС через низку підстанцій йшла в Крим. Останніми на адміністративній межі з півостровом були підстанції «Каховська» та «Титан». Та у 2015 році під час блокади усі опори біля ПС «Титан» було підірвано, а мережі обрізані. І сьогодні з «Каховської» у бік Криму електроенергія не передається – просто «гріються» опори і залишки мереж. Нову підстанцію з вітропарку буде підключено замість «кримських» мереж, що збалансує роботу як самої підстанції «Каховська», так і місцевої енергомережі Херсонщини.

Що дозволить збільшити кількість таких проектів? За словами Олексія Феліва, робота юристів INTEGRITES над цим проектом для компанії NBT AS тривала трохи більше, ніж півтора року. Це так звана «стадія девелопменту» – від розробки документації до отримання дозволу на будівництво. Саме будівництво – вже інша стадія.

Сьогодні процедури підготовки багато в чому спростилися, і подібні проекти готуються за загальними правилами про будівництво. Якщо раніше підготовка забирала 3–5 років, то зараз усі документи можна підготувати за 1,5 року, а якщо напружитися – то й за рік.

Після введення вітропарку «Сиваш» в експлуатацію управлятимуть станцією норвезькі менеджери з NBT AS. Компанія є виробником вітроенергетики з діючими вітровими електростанціями в Китаї та офісами в Осло (Норвегія), Лімасолі (Кіпр), Пекіні (Китай), Карачі (Пакистан) та Києві (Україна). Переважно компанія відкриває бізнес у країнах, що розвиваються.

Та говорити про завершення проекту ще рано: INTEGRITES продовжує консультувати NBT AS стосовно наступних проектів на півдні України, що складаються з шести вітрових електростанцій загальною потужністю понад 750 МВт.

За реалізацією проекту слідкують навіть міністри. Проект розвитку потужної вітрової електростанції в Україні практично отримав статус «міжурядового». 4 вересня цього року, під час зустрічі керівників Міністерств закордонних справ України і Норвегії – Павла Клімкіна та Іне Сьорейде – обговорення інвестицій у відновлювальну енергетику України отримало найбільший розголос. Можливо, його популяризація сталася через те, що це один з вже «майже» реалізованих проектів.

«У нас починається робота з низкою норвезьких компаній, які приходять для того, аби будувати відносини у сфері відновлювальної енергетики. Мова йде про дуже серйозні інвестиції на 300–400 млн євро», – зазначив Павло Клімкін після зустрічі зі своєю норвезькою колегою.

Тим часом старший віце-президент NBT AS Торстейн Єнсен відповів на декілька питань Mind.

– Чому саме Україну було обрано для розвитку вітроелектростанцій?

– Україна має хороші показники «потужного вітру» та привабливий «зелений» тариф на відновлювальну енергію. Крім того, державна влада має чіткі цілі зі збільшення в загальному балансі долі відновлювальної енергії за рахунок розбудови нових генеруючих потужностей. З липня 2019 року Україна планує запустити реформований ринок електроенергії, який  відповідатиме нормам ЄС.

– Скільки часу пішло на прийняття рішення щодо інвестування в Україну? Чому було куплено саме «Сивашенергопром»?

– Ми розглядали кілька проектних пропозицій з метою придбання потужностей до 300 МВт. Через події 2014 року про фінансування українських проектів не йшлося, і ми зосередились на проектах в інших країнах. Втім, на початку 2017 року ми знову оцінили інвестиційну ситуацію в Україні і  дійшли висновку, що країна рухається у правильному напрямку.

Після перегляду кількох потенційних пропозицій було вирішено придбати ТОВ «Сивашенергопром» в якості нашої першої інвестиції в Україну.

– Що NBT думає про українське законодавство та бюрократичні процедури в процесі залучення іноземних інвесторів до «зеленої» економіки? Чи стають українські підходи ближчими до новітнього міжнародного досвіду?

– Україна ухвалила законодавство про новий ринок електроенергії, яке, в підсумку, призведе до формування дерегульованного ринку електроенергії, інтегрованого з іншими європейськими країнами. Це дуже важливий фактор, оскільки дія нинішнього «зеленого» тарифу закінчується в 2030 році.

Без впевненості, що і після 2030 року електроенергію можна буде продавати, було б неможливо зробити такі масштабні інвестиції у відновлювані джерела енергії в Україні. Саме «зелений» тариф дозволяє залучати міжнародне кредитне фінансування під проект. Та для NBT і інших інвесторів однакове значення має дерегулювання та узгодження з практикою ЄС.

– На даний момент вітрові електростанції під керівництвом NBT працюють лише в Китаї. Яка їх потужність, чи планується розширення?

– NBT володіє трьома вітровими електростанціями потужністю 50 МВт в китайських провінціях Внутрішня Монголія та Цзілінь. Понад 10 років тому, після впровадження «зеленого» тарифу, Китай залучив значні інвестиції у відновлювальну енергетику. Та, на жаль, наявні електричні мережі не змогли впоратися із передачею всієї енергії з новостворених «зелених» потужностей.

Сьогодні Китай знаходиться в процесі вирішення цієї проблеми за рахунок значних інвестицій в інфраструктуру ЛЕП, тож NBT продовжує інвестувати в Китай. Ситуація з мережами в Китаї має стати  важливим уроком для України.

Одночасно зі зростанням долі відновлювальної енергетики важливо залучати інвестиції в інфраструктуру передачі. Для прикладу варто  взяти до уваги досвід країн  Північної Європи: яким чином вони інтегрували значну долю відновлювальної енергетики в загальний ринок електроенергії.

– У яких країнах NBT AS планує розвивати проекти у сфері екологічно чистої енергетики в найближчому майбутньому? Про які потужності йдеться?

– Наразі NBT направляє більшість своїх фінансових ресурсів на розвиток додаткових можливостей в Україні. Сиваська вітрова електростанція стане першим з таких проектів. Також у найближчі три роки ми плануємо збудувати нові об’єкти потужністю до 1000 МВт. Наше фінансування першого проекту відкриє ринок й для інших міжнародних гравців та інших проектів. Паралельно наша компанія розвиває проекти у Таїланді, Китаї, В’єтнамі та Албанії.

Link to the resource where the publication is located

https://mind.ua/publications/2...