The publication was posted on the website of Agroinsider.
The text of publication is available in Ukrainian only.
В Європі винесено рішення по спору навколо технології мутагенезу, яку французький Союз сільгоспвиробників вимагав вважати технологією генетичної модифікації організмів і, відповідно, маркувати продукти, отримані за допомогою цієї технології, як продукти з генетично модифікованими організмами (ГМО).
Рішення про те, щоб вважати цю технологію частиною ГМО, виніс у вівторок Європейський суд у Люксембурзі, повідомила DW.
Технологія мутагенезу передбачає штучне внесення змін до структури ДНК рослин, а також видалення ряду її ділянок. Розрізняють природний мутагенез, який відбувається в живих організмах при впливі ультрафіолету, радіації або хімічних сполук, а також штучний, коли структуру ДНК рослин змінюють цілеспрямовано, з метою поліпшити біологічні показники або підвищити врожайність аграрних культур.
Суд в Люксембурзі постановив, що постачальники продуктів харчування, які працюють з сучасними технологіями генної інженерії, повинні строго дотримуватися діючих в Євросоюзі норм використання ГМО в харчовій промисловості. Французький Союз сільгоспвиробників, який звернувся з позовом до суду, був стурбований можливими побічними ефектами для людей, тварин і навколишнього середовища при використанні штучного мутагенезу.
Поки Європейський Союз уточнює тонкощі, що вважати ГМО, а що — ні, в Україні не прийнятий навіть закон, який піднімає рівень регулювання питань, що стосуються ГМО, до рівня європейських директив. Зокрема, як зазначає керівник практики Agro and Food & Compliance юридичної фірми INTEGRITES Вікторія Мельниченко, в Україні де-юре заборонені всі ГМО. Закон України «Про державну систему біобезпеки при створенні, випробуванні, транспортуванні та використанні генетично модифікованих організмів» забороняє обіг ГМО-продуктів, які не внесені до Державних реєстрів ГМО-сортів сільськогосподарських рослин і порід тварин, створених на основі ГМО.
Водночас, жодного сорту культурних рослин до Державного реєстру генетично модифікованих організмів сьогодні не внесено. «І тому продукти з ГМО в Україні офіційно не вирощуються, оскільки жодна генетично модифікована культура офіційно не зареєстрована, тому їх ввезення в країну і культивація є незаконними», — сказала Вікторія Мельниченко.
Однак, де-факто багато сільгоспвиробників вже кілька років як оцінили переваги вирощування ГМО-культур, стійких до гербіцидів — сої, ріпаку, кукурудзи та гречки. За неофіційними даними, відзначає Мельниченко, близько 80% виробленої в Україні сої і близько 10% кукурудзи вирощується з ГМ-насіння. Якщо задати пошук в Google «продам насіння сої ГМО», вибір продавців буде досить широкий.
У Верховну Раду ще в жовтні минулого року Кабінет міністрів вніс законопроект «Щодо відстеження та маркування генетично модифікованих організмів і обороту, відстеження та маркування харчових продуктів, кормів і/або кормових добавок, ветеринарних препаратів, отриманих з використанням генетично модифікованих організмів». Зміни в українське законодавство, які передбачає цей закон, спрямовані на забезпечення повного і надійного інформування споживачів про ГМО в харчових продуктах, кормах і т.д., щоб покупці могли робити усвідомлений вибір — купувати їх чи ні. Ухвалення цього законопроекту передбачено планом імплементації угоди про асоціацію між Україною та ЄС.
Link to the resource where the publication is located